کد خبر: ۴۹۲۶۲
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۰
بعد از چند روز سرد و کم رمق امروز روند داد و ستدها تا حدودی افزایش یافت تا سهامداران نسبت به آینده بورس امیدوار شوند.

به گزارش ملت بازار، بازار سهام امروز را نسبتا بهتر از روز گذشته شروع کرد و به پایان برد. چند خبر مهم در میانه بازار منتشر شد که سبب شد تا سرمایه گذاران نسبت به بازار امیدوار تر شوند.

امروز بازار شروع خوبی داشت و از همان ابتدای وقت معاملات خودرویی ها پر توجه شدند و «خساپا» بارها با صف خرید همراه شد ولی در نهایت عرضه و متعادل در قیمت 115 تومان بکار خود پایان داد.

در این گروه خودرو نیز نوسان مثبتی داشت. جالب آنکه خبهمن با وجود گزارش خوب چندان مورد توجه قرار نگرفت اما ختراک پر معامله شد. «ختراک» گزارش آذر ماه خود را منتشر کرد. این سهم در آذر ماه 142 میلیون ریال فروش داشته است.

در آبان ماه 133میلیارد ریال و در مهر 117میلیارد ریال بوده است. اگرچه اندکی بیش از دو ماه دیگر فروش داشته اما چندان تغییری در روند سوداوری شرکت ایجاد نخواهد کرد. بنظر می رسد آنچه سبب رشد تقاضا در این سهم شده است جریان سفته بازی است.

رایانه

در گروه رایانه، همچنان مرقام پر عرضه دنبال می شود. این سهم امروز نیز بیش از 4 درصد افت قیمت را متحمل شد و در قیمت 400 تومان معامله شد. سایر نمادهای گروه نیز بعد از نابسامانی مرقام خوف کرده و معاملات کم رمقی داشتند.

در گروه انبوه سازی حجم معاملات «ثباغ، ثعمرا؛ ثاژن و ثفارس» نسبتا خوب و بالای یک میلیون سهم بود اما نوسان در این گروه کم دامنه و منفی بود.

بیمه ای ها

در گروه بیمه، ملت معاملات پر حجمی داشت. این سهم یک بلوک 8 میلیونی در دستان حقوقی ها جابجا کرد. سایر نمادهای گروه نوسان کم رمق و کم دامنه ای داشتند.

در گروه حمل و نقل، همه نمادها یکدست قرمز پوش بودند. این گروه نوسان کم دامنه و کم حجمی داشتند.

لیزینگی

در گروه لیزینگ، «ولساپا ، ولصنم» خریداران حقوقی خوبی داشتند. در این گروه سایر نمادها نوسان کم دامنه ای داشتند اما بنظر می رسد این دو سهم از شرایط نسبتا بهتری در بلند مدت برخوردار باشند.

بانک ها

در گروه بانکی شنیده می شود نمادهای بانکی در هفته آینده بازگشایی می شوند. این گروه حجم معاملات بسیار کمی داشتند اما افت و خیز چندانی هم در قیمت ها دیده نمی شود. باید دید هفته آینده نمادهای بانکی چگونه بازگشایی خواهند شد.

شنیده می شود بانک ملت برج جام را به قیمت 610میلیارد تومان آگهی کرده است.

سرمایه گذاری ها

در بین سرمایه گذاری ها، «وساپا، وخارزم» پر حجم ترین نمادها بودند. در این گروه «وساپا» معاملات 67 میلیون سهمی داشت که 27 میلیون آن توسط حقوقی ها جابجا شد. این سهم برنامه افزایش سرمایه 25 درصدی از آورده دارد و بنظر می رسد سود نقدی برای تقسیم نخواهد داشت.

«وخارزم» نیز در حالی با رشد قیمت معاملات 12 میلیون سهمی را ثبت کرد که 5 میلیون از خریداران آن را حقوقی تشکیل می دادند.

«ونیکی» امروز معاملات بلوکی داشت. واتی هم امروز توسط حقوقی ها حمایت شد تا سبز بماند. سایر نمادهای گروه نوسان منفی داشتند.

کانی های غیر فلزی

در گروه کانی های غیر فلزی، «کسرا» با صف خرید 2 میلیون سهمی بکار خود پایان داد. این شرکت در آذر ماه مبلغ 33میلیارد ریال فروش داشته که بیش از فروش میانگین ماهانه بوده است. شرکت در 9 ماه سال جاری مبلغ 209 میلیارد ریال فروش داشته و حدود 51 درصد از بودجه سال 95 را پوشش داده است. فروش شرکت طی 6 ماه 131 میلیارد ریال بوده است و در سه ماه سوم سال 78 میلیارد ریال فروش داشته که رقم قابل توجهی نیست. کسرا مبلغ 283 ریال سود برای هر سهم پیش بینی کرده است. نسبت قیمت بر درامد سهم بالاست. امروز کگاز و کساپا و کپشیر نیز مثبت معامله شدند.

در ترکیب سهامداران «کرازی»، یک فاند اسیایی در حال خرید سهم و افزایش درصد سهامداری خود است. شرکت استورجن سنترال اسیا فاند که در حال حاضر مالک 1.2 درصد از سهام کرازی است، درصدد افزایش مالکیت خود در این سهم است.

در گروه سیمان شاهد اقبال نسبی بودیم این گروه گزارش های مهر و آبان ماه خوبی ارایه کردند ولی گزارش آذر ماه چندان خوب نبوده است با اینحال گزارش های 9 ماهه می تواند تعیین کننده باشد. سیمان تهران در صورت عبور از حمایت در سطح 220 تومان می تواند رشد بیشتری را ثبت کند. اما امروز بعد از ا«که رشد حداکثری را تجربه کرد دوباره پر عرضه شد. سکرما نیز در سطوح قیمتی مناسبی قرار دارد ولی منفی معامله شد.

یکی از سیمانی هایی که از نظر بنیادی شرایط خوبی دارد و بازار کمتر به آن می پردازد، «سفانو» است. این سهم نیز مستعد رشد سود بنظر می رسد.

«سکارون» سهمی که تعیدل منفی داده است. این سهم پیش بینی سود خود را از 293 ریال سود به 222 ریال زیان کاهش داده و طی 6 ماه 61 درصد آن را پوشش داده است. این سهم مستعد افت قیمتی شده است. سیمان هگمتان هم گزارش عجیبی داده است. این سهم پیش بینی سود هر سهم سال مالی 95 را از مبلغ 171 ریال به 29 ریال کاهش داده ولی پیش بینی سود هر سهم سال مالی 96 را مبلغ 545 ریال اعلام کرده است که بنظر می رزسد بودجه شرکت کمی اغراق آمیز باشد.
کاهش بهاي تمام شده ناشي از بازنگري در هزينه گاز مصرفي و کاهش درآمد حاصل از فروش دارايي هاي ثابت عمده دلیل کاهش سود شرکت برای سال جاری بوده است.

سیمان شمال پیش بینی سود هر سهم سال مالی 96 را با کاهش مبلغ 175 ریال اعلام کرده است. این شرکت مبلغ 264 ریال سود برای سال مالی 95 پیش بینی کرده بود. ساراب در آذر ماه مبلغ 81میلیارد ریال فروش داشته است که از میانگین فروش ماهانه شرکت بیشتر است. شرکت طی 9 ماه مبلغ 567میلیارد ریال فروش داشته است.

سرود در حالی با صف خرید همراه شده که این شرکت دچار سانحه آتش سوزی در محل انبار پاکات بارگیرخانه خط دو شده بود و در حال حاضر دنبال جبران خسارت وارده از طریق بیمه است. سهم امروز توانست سبز بماند.

صنایع غذایی

در گروه غذایی شاهد توجه بازار به نماد «غشهداب» بودیم. «غبشهر» سهم بنیادی گروه است که حرکت کندی دارد. غشهداب هم گزارش خوبی ارایه کرده و با نسبت قیمت بر درامد 5.3 مرتبه بنظر می رسد مستعد رشد قیمت باشد.

پالایشی ها

در گروه پالایش شاهد نوسان کم رمق گروه هستیم این در حالی است که در روزهای اخیر تعداد خریداران حقوقی در نمادهای گروه بیشتر شده است. گزارش شبریز نشان داد که شرایط این گروه غیر قابل پیش بینی است و ممکن است فردا این گروه پر عرضه شود.

چند رشته ای ها

در بین چند رشته ای ها معاملات کم رمق و منفی را شاهد بودیم. «وبانک» توانست مثبت بماند. «وصندوق ؛ وغدیر» به برگزاری مجمع نزدیک می شوند.

«وامید» قصد واگذاری 8 درصد از سهام وسپه خود را به قیمت 1588 ریال در روز 26 دی ماه دارد. نمی توان انتظار تحرک چندانی از سهام وامید و وسپه داشت. هر چند «وامید» با فروش این بلوک سود شناسایی می کند.

دارویی ها

در گروه دارو، شاهد نوسانات کم رمقی بودیم. بازار به این گروه کمتر توجه می کند. دامین افزایش سرمایه اش را به ثبت رسانده است. سهم در آذر ماه 93میلیارد ریال فروش داشته و مبلغ فروش شرکت از ابتدای سال 792 میلیارد ریال بوده است. فروش آذر ماه شرکت بیش از میانگین ماهانه است ولی ثبت افزایش سرمایه ممکن است سهم را پر عرضه نماید.

والبر هم در این گروه برنامه افزایش سرمایه 19 درصدی از اورده دارد. دبالک هم افزایش سرمایه 21 درصدی از اورده دارد.

در گروه فولادی، امروز توقف نماد فخوز برای ارایه گزارش 9 ماهه جالب توجه بود. فخوز پیش بینی سود هر سهم سال مالی 95 را از 209 ریال به 468 ریال افزایش داده است . این شرکت همچنین پوشش 65 درصدی پیش بینی سود را طی 9 ماه ثبت کرده است. این شرکت در آذر ماه با رشد صادرات 244 درصدی همراه شده و بنظر می رسد قادر است پیش بینی سود سال مالی 96 را با 20 درصد رشد اعلام کند.

گزارش آمارگمرک حاکی از رشد قابل توجه 55 درصدی صادرات محصولات فولادی طی 9 ماه نخست سال است.

همچنین بررسی ها نشان می دهد بیشترین رشد صادرات آذرماه مربوط به فولاد هرمزگان با 586 درصد و فولاد خوزستان با 244 درصد ثبت شد.علاوه براین بیشترین رشد صادرات در مجموع 9 ماهه امسال مربوط به فولاد هرمزگان با 751 درصد و فولاد خوزستان با 48 درصد به دست آمد.

همچنین در آذرماه گذشته یکهزار و 96 تن کلاف گرم سبا (مبارکه) صادر شد که در مقایسه با ماه مشابه در سال گذشته 821 درصد افزایش نشان می دهد.میزان «کلاف گرم سبا» صادر شده در 9 ماهه امسال به رقم 21 هزار و 20 تن رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال رشدی به میزان 17 هزار و 719 درصدی را ثبت کرده است.

اسلب (شمش) صادراتی فولاد خوزستان نیز در 9 ماهه رقم 534 هزار و 796 تن رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش 2 هزار و 469 درصدی را نشان داد.علاوه براین، صادرات اسلب هرمزگان در 9 ماهه 95 با رقم 812 هزار و 115 تن، رشد 751 درصدی در مقایسه با دوره مشابه پارسال داشت. همچنین فولاد خراسان نیز در 9 ماهه امسال به میزان 51 هزار و 485 تن صادرات میلگرد داشت که در نسبت به مدت مشابه سال افزایش 292 درصدی را ثبت کرد.

امروز در این گروه ذوب آهن توانست با رشد قیمت همراه شود اما فولاد مبارکه حجم معاملات15 میلیون سهمی داشت که 12 میلیون سهم آن توسط حقوقی تقاضا شد.

«فجر» هم گزارش خوبی ارایه کرده است. سهم در 9 ماه نخست سال مبلغ 322 ریال سود شناسایی کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 109 درصدی داشته است.

در بین فلزی ها معاملات فملی بسیار پر حجم بود. این سهم در دستان حقوقی ها جابجا شد و معاملات 25 میلیون سهمی را در قیمت 190 تومان ثبت کرد.

گروه سنگ آهن هم در بلند مدت همچنان ارزنده هستند. این گروه امروز مورد توجه بودند و توانستند نوسان مثبتی داشته باشند.

امروز نماد «غدیس»( شرکت پاکديس)براي اولين بار پس ازپذيرش در بازار دوم به روش ثبت سفارش عرضه شد. دامنه قيمت درثبت سفارش از مبلغ 2،200 ريال تا مبلغ 2،310 ريال و حداکثر سهام قابل خريداري توسط هرشخص حقيقي وحقوقي تعداد 2000 سهم بود که در حداکثر قیمت 2310 تومان عرضه شد.

انتهای مطلب
نام:
ایمیل:
* نظر: