کد خبر: ۴۹۴۲۴
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۴
سرپرست عملیات بازار تأمین سرمایه آرمان در گفت و گو با «ملت بازار» مطرح کرد ؛
سرپرست عملیات بازار شرکت تأمین سرمایه آرمان با اشاره به مهم ترین عوامل طولانی شدن وضعیت رکودی در بورس، مزیت های عرضه اولیه به روش ثبت سفارش را اعلام کرد.
3 عامل طولانی شدن رکود در بورسعظیم ثابت در گفت و گو با ملت بازار با تاکید بر کم رمق بودن روند معاملات به متغیرهای تاثیرگذار در این باره اشاره کرد و اظهار داشت: به نظر می رسد در شرایط فعلی اعتماد سرمایه گذاران به بازار سهام کاهش محسوسی داشته که عمده ترین دلیل آن عدم کسب بازدهی مورد انتظار فعالان از این بازار است.

مقایسه بازدهی بازارها

وی گفت: واقعیت آن است که در حال حاضر بازار پول و همچنین بازار بدهی در مقایسه با بازار سرمایه بازدهی مناسب و بدون ریسکی برای سرمایه گذاران دارد.

ثابت افزود: از همین رو با مقایسه بازدهی بازارهای مالی قابل سرمایه گذاری طبیعی است افراد ترجیح دهند نقدینگی ایشان را در بازاری با بازدهی منطقی و بدون ریسک وارد کنند تا اینکه به بازار سهام که نوسان جزو ذاتی آن است بیایند و با دیگر محدودیت های فعلی از جمله اعمال سلیقه های بعضا شخصی، توقف طولانی مدت نمادها و فضای رکودی حاکم بر شرکت های تولیدی و حتی خدماتی روبرو شوند.

توقف طولانی مدت نمادها

این فعال بازار سرمایه با انتقاد از توقف طولانی مدت نماد گروه بانکی و بلوکه شدن نقدینگی سهامداران در شرکت های این گروه، گفت: متاسفانه طولانی شدن این روند خسارت های زیادی را به سهامداران وارد می کند و نه تنها سهامداران سودی از این محل کسب نمی کنند بلکه به اصل سرمایه خود نیز دسترسی ندارند.

سرپرست مدیریت عملیات بازار شرکت تأمین سرمایه آرمان خاطرنشان کرد: جالب آن است که بدانید در شرایط فعلی ریسک سرمایه گذاری از نگاه فعالان بازار به اندازه ای بالا است که تزریق نقدینگی به برخی موسسات مالی بعضا (یا حتی) غیرمجاز با ریسک و دردسر کمتری همراه است چراکه در صورت بروز مشکلی یک بانک معتبر ملزم به پرداخت خسارت سپرده گذاران است.

بازدهی منفی شاخص

ثابت به بازدهی منفی شاخص بورس از ابتدای سال جاری تاکنون اشاره کرد و گفت: متاسفانه بازار سهام از ابتدای سال 95 در بیشترین روزهای کاری که پشت سر گذاشته با روند منفی شاخص و کاهش حجم و ارزش معاملات مواجه بوده است.

این فعال بازار سرمایه در واکنش به اینکه به نظر می رسد بازار سهام در این مقطع زمانی به اخبار مثبت هم بی توجه شده و عکس العمل مثبتی نشان نمی دهد، گفت: بله همین طور است چراکه تجربه نشان داده خبرهای مثبت در مقاطعی که بورس در رکود قرار دارد شنیده نمی شود و این مساله تازه ای نیست.

بازار سهام تحت تاثیر درگذشت «هاشمی رفسنجانی»

ثابت در پاسخ به این سوال «ملت بازار» که شاخص در معاملات روز جاری بیشترین افت طی دو هفته اخیر را به ثبت رساند، آیا این افت تحت تاثیر عامل خاصی رخ داد؟ گفت: تداوم بی رمقی و کاهش انگیزه سرمایه گذاران در کنار درگذشت ناگهانی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام منجر به کاهش 224 واحدی شاخص شد.

مزیت های ثبت سفارش

وی در ادامه به مزیت های عرضه اولیه به روش ثبت سفارش یا بوک بیلدینگ در مقایسه با مدل حراج اشاره کرد و گفت: از مزیت های روش ثبت سفارش در مقایسه با حراج می توان به مواردی از جمله ثبت یک سفارش برای هر کد معاملاتی، افزایش شفافیت و قانون مندی در بازار سرمایه و افزایش تحلیل در خرید شرکت های جدید الورود و انتقال ریسک قیمت سهم عرضه اولیه به خریدار اشاره کرد.

ثابت شروع عرضه های اولیه شرکت های فرابورسی با روش جدید را باید به فال نیک گرفت و گفت: با این اقدام متولیان بازار سرمایه می توان امیدوار بود سازوکارهای معاملاتی در بورس رو به بهبود رود و با حذف رفتارهای سلیقه ای شاهد روزهای بهتری در روند معاملات بازار سرمایه باشیم.

ملت بازار- حاجی زاده

انتهای مطلب

نام:
ایمیل:
* نظر: