کد خبر: ۴۹۵۵۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۷
در گفت و گوی «ملت بازار» با مدیرعامل یک کارگزاری بررسی شد؛
مدیرعامل یک شرکت کارگزاری با اشاره به عوامل موثر در کم رمق بودن معاملات بورس، مهم ترین تاثیر گزارش های 9 ماهه بر بازار سرمایه را اعلام کرد.
بهبود جریان نقدینگی بورس با بازگشایی نماد بانکی هامحمود گودرزی مدیرعامل شرکت کارگزاری صبا تامین در گفت و گو با ملت بازار با تحلیل روند معاملات بورس در شرایط فعلی اظهار داشت: واقعیت آن است که شرایط خاصی در روند معاملات طی روزهای آینده متصور نیستم و به نظر می رسد در صورت ثابت بودن متغیرهای اصلی از جمله متوقف بودن نماد شرکت های بزرگ و بلوکه شدن نقدینگی وضعیت کسل کننده بورس همچنان ادامه دار خواهد بود.

تعدیلP/E   بازار

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا گزارش های میاندوره ای 9 ماهه شرکت ها می تواند به عنوان یک محرک عمل کند و شاهد رشد قیمت ها در بازار سهام باشیم، گفت: به اعتقاد من گزارش های 9 ماهه نمی تواند بر روند و فضای شرکت یا صنعت خاصی اثر مثبت آنچنانی بر جای بگذارد، بلکه این رویداد به صورت کلی منجر به بهبود P/E کل بازار سرمایه خواهد شد.

2 عامل مهم قیمت های جهانی و دلار

این فعال بازار سرمایه همچنین به گزارش های 12 ماهه و پیش بینی اولین درآمد شرکت ها برای سال مالی 96 اشاره کرد و اظهار داشت: کیفیت گزارش های پایانی سال مالی جاری به روند قیمت های جهانی و نرخ دلار ارتباط مستقیم دارد. به طوری در صورت تثبیت قیمت های جهانی و نرخ دلار می توان انتظار تعدیل مثبت در سودآوری شرکت های مرتبط با این اتفاق را داشت. در عین حال پیش بینی می شود اولین گزارش های پیش بینی سود در قدم اول به صورت محتاطانه به بورس ارایه شود.

محبوس شدن نقدینگی

گودرزی در ادامه به عوامل موثر در کم رمق بودن معاملات بورس طی ماه های اخیر که با نوسان منفی شاخص و کاهش حجم معاملات همراه بوده پرداخت و خاطرنشان کرد: واقعیت آن است که بخش عمده ای از جریان نقدینگی بازار سرمایه در نمادهای بزرگ غایب، حبس شده که امیدواریم طبق برنامه اعلامی از سوی سازمان بورس در آینده نزدیک شاهد بازگشایی نماد شرکت های این گروه شود تا به بهبود جریان نقدینگی و روند معاملات در بازار کمک کند.

وی افزود: همچنین با توجه به اصلاح نمونه اساسنامه و امیدنامه از سوی سازمان بورس و الزام صندوق های «با درآمد ثابت» به سرمایه گذاری حداقل 5 درصدی در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام می توان امیدوار بود این مساله در میان مدت تاثیرات مثبتی را داشته باشد.

واکنش بورس به بازگشایی نماد بانکی ها

مدیرعامل کارگزاری صبا تامین در واکنش به اینکه واکنش بورس به بازگشایی نماد گروه بانکی چه خواهد بود، خاطرنشان کرد: چنانچه طبق مدل یا سناریوی از پیش تعیین شده سازمان بورس امکان فروش کدهای حقیقی به قیمت «کلوز» وجود داشته باشد اثر خوبی خواهد داشت. در مقابل نیز اگر قیمت ها پایین باز شود با توجه به گزارش های مالی ضعیف بانک ها احتمال افت شدید قیمت ها محتمل است.

وی در پایان به پیش بینی تحلیلگران تکنیکال را در خصوص چشم انداز بازار سرمایه مورد توجه قرار داد و گفت: این گروه از تحلیلگران معتقد هستند شاخص بورس در مقطع فعلی در حال اصلاح است و بعد از پشت سر گذاشتن این بازه زمانی روند گرفته و در مسیر تازه ای قرار می گیرد.

ملت بازار- حاجی زاده

انتهای مطلب

نام:
ایمیل:
* نظر: