کد خبر: ۵۵۱۲۴
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۴
مبادلات بانکی را در کمترین زمان تجربه کنید؛
خدمات ساتنا به منظور گسترش عملیات بین بانکی ،ارتقاء سطح کیفی تبادلات ، کاهش هزینه و زمان انجام مبادلات بین بانکی راه اندازی شد.
به گزارش ملت بازار، خدمات ساتنا با هدف ارتقاء مبادلات بانکی در کمترین زمان ممکن و با حداقل هزینه برای مشتری راه اندازی شد و با آغاز بهره برداری از این سامانه در مهر ماه ۱۳۸۶ ، انتقال الکترونیک وجوه بین بانکی مشتریان به حساب های سایر بانک ها بر مبنای مکانیسم صدور دستور پرداخت مشتری به مشتری(CtoC) ممکن شد.

ساتنا چیست؟

ساتنا سامانه ای است که در آن پردازش و تسویه مبادلات بین بانکی مورد به مورد انجام می گیرد. بر این اساس همه دستور پرداخت های صادره در این سامانه دارای سررسید همان روز(Value Same day) بوده و با اختصاص شماره ۱۶ رقمی به هر دستور پرداخت، امکان تکرار شدن آن در سطح کل شبکه بانکی غیر ممکن می شود.

مزایای ساتنا

از مزایای طراحی این سامانه برای مشتریان، می‌توان به کاهش حجم تبادل چک های رمزدار بین بانکی، کاهش جا به جایی وجه نقد و ایران چک، توسعه استفاده از ابزار های نوین پرداخت (نظیر بانکداری اینترنتی و ...) اشاره کرد.

همچنین صدور دستور پرداخت بین بانکی ساتنا این امکان را به مشتریان دارای حساب در بانک ملت می دهد تا با مراجعه به شعب این بانک یا از طریق سایت بانکداری اینترنتی بانک ملت www.bankmellat.ir نسبت به انتقال وجه به حساب های سایر بانک ها اقدام کنند که در این سامانه شماره حساب‌ گیرنده حواله (ذی نفع) ‌باید براساس ساختار شماره حساب بانکی ایران (شبا) ارائه شود.

کارمزد خدمات

در حال حاضر نقل و انتقال بین بانکی وجوه با استفاده از سامانه ساتنا برای تمام مشتریان مراجعه کننده به شعب یا سایت بانکداری اینترنتی بانک ملت رایگان است.

با توجه به ویژگی ها و قابلیت های موجود در سامانه ساتنا این امکان وجود دارد تا وجوه مورد نظر از مبداء سایر بانک ها به مقصد تمام حساب های بانک ملت منتقل شود.

همچنین با توجه به ماهیت دستور پرداخت های ساتنا که دارای سررسید همان روز (Value Same Day) است، در صورتی که حواله (در بانک مبداء) در محدوده ساعت کار عادی بانک ها صادر شده باشد، وجه مربوط در همان روز کاری در بانک مقصد به حساب ذی نفع واریز می شود، در غیر این صورت وجه حواله در روز کاری بعد به حساب واریز خواهد شد.

ساعات کار ساتنا در بانک ها چگونه است؟

از طرف بانک مرکزی ساعات کار سامانه ساتنا در تمام بانک ها در روزهای شنبه لغایت چهارشنبه از ساعت ۸ تا ۱۶:۳۰ و پنجشنبه ها از ساعت ۸ تا ۱۳:۳۰ اعلام شده است.

در صورتی که مشتریان پس از ساعات فوق و از طریق شعب یا سایت بانکداری اینترنتی بانک ملت مبادرت به صدور حواله ساتنا نمایند، حواله مزبور در روز کاری بعد به بانک مقصد ارسال می‌شود.

بنابراین گزارش در صورتی که به هر دلیل از جمله بسته بودن حساب مقصد، نامعتبر بودن شبای ارائه شده و امکان واریز وجه به حساب ذی نفع وجود نداشته باشد، بانک مقصد، وجه مربوطه را حداکثر تا پایان روز کاری بعد به بانک فرستنده برگشت می دهد تا وجه مورد نظر به حساب حواله دهنده واریز شود.

انتهای مطلب

نام:
ایمیل:
* نظر: