کد خبر: ۵۵۹۰۳
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معین ملت :
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معین ملت حذف محدودیت های بازار سرمایه را باعث افزایش نقدشوندگی و پویایی بورس دانست و گفت: در بازارهای مالی دنیا نیز چنین محدودیت هایی وجود ندارد و اگر هم باشد بسیار اندک است.
به گزارش ملت بازار، علیرضا کدیور در خصوص رفع محدودیت های قانونی بازار سرمایه گفت: حذف حجم مبنا، تغییرات دامنه نوسان و بازنگری در قانون بازگشایی و توقف نمادها می تواند اتفاق مثبتی برای افزایش نقدشوندگی و شفافیت بازار سرمایه باشد و باعث شود بازار سرمایه به سمت واقعی تر شدن متغیرها و حرکت کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین مشکلات بازار سرمایه حساسیت اهالی بازار سرمایه به شاخص است، اظهار داشت: در صورتی که این حساسیت به شاخص در بین فعالان بازار کاهش یابد، بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه حذف محدودیت ها را باعث افزایش نقدشوندگی و پویایی بازار دانست و افزود: در بازارهای مالی دنیا نیز چنین محدودیت هایی وجود ندارد و اگر هم باشد بسیار اندک است.

کدیور با اشاره به تابلوی معاملات بلوکی و عملکرد این تابلو در بازار سرمایه گفت: تابلوی معاملات بلوکی برای افزایش شفافیت معاملات بازار سرمایه راه اندازی شد، اما برخی سهامداران بزرگ و حقوقی با مذاکراتی خارج از بازار و نقل و انتقال های توافقی در این تابلو باعث نوسان های غیر عادی قیمت سهام می شوند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه تابلوی معاملات بلوکی برای انتقال همه معاملات بلوکی به این تابلو طراحی شد اما در حال حاضر برخی سهامداران بزرگ از این تابلو سوء استفاده می کنند، افزود: با مذاکرات برخی سهامداران بزرگ و انجام برخی معاملات در این تابلو، نوسان قیمت های عجیبی در سهام اتفاق می افتد.

وی همچنین به برخی از محدودیت های این تابلو اشاره کرد و گفت: در تابلوی معاملات بلوکی باید ارزش معاملات بیش از دو میلیارد تومان باشد و چنین محدودیت هایی باعث کاهش نقدشوندگی این تابلو و سوء استفاده برخی سهامداران می شود.

وی با تاکید بر اینکه کاهش حساسیت بر شاخص بورس و رفع محدودیت های قانونی در بازار سرمایه می تواند به عمیق تر شدن بازار کمک کند، تاکید کرد: در همه بازارهای دنیا شاخص بورس نماگری است که فعالان اقتصادی به آن نگاه می کنند و نوسان شدید این متغیر همیشه مهم و تیتر یک اخبار است اما منظور از حساسیت رفتاری است که باعث کنترل رقم شاخص شود.

به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معین ملت، در همه بازارهای مالی دنیا بازار بدون محدویت نوسان های طبیعی خود را طی می کند و همه فعالان اقتصادی پیگیر روند شاخص هستند و هیچ حساسیت یا دخالتی در روند آن ندارند اما گاهی در بورس ایران بازیگران بازار به خصوص سهامداران بزرگ و حقوقی سعی می کنند با معاملات مذاکره ای شاخص را کنترل کنند که این موضوع در صورت انجام به ضرر بازار سرمایه خواهد بود.

انتهای مطلب

منبع: سنا
نام:
ایمیل:
* نظر: