کد خبر: ۵۶۴۴۹
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۳
معاون وزیر اقتصاد در جمع مدیران ارشد بانکی ؛
معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد : بانک ملت اقدامات ارزشمندی در زمینه پیشگیری از بروز تخلف و تقلب در نظام بانکی انجام داده است.
اقدامات بانک ملت در راه اندازی سامانه «کشف تقلب» ارزشمند استبه گزارش ملت بازار، حسین قضاوی در جمع مدیران ارشد بانک ملت با اشاره به راه اندازی سامانه کشف تقلب در بانک ملت، آن را از کاراترین نرم افزارها در سیستم بانکی کشور خواند و گفت: بخش فناوری اطلاعات این بانک، تجربیات بالایی در زمینه طراحی و راه اندازی نرم افزارهای جدید در بخش های مختلف دارد که این امر قابل تحسین است.

وی همچنین با قدردانی از بانک ملت به دلیل تجهیز جایگاه های سوخت به سامانه پرداخت آنلاین وجه سوخت مصرفی، این امر را باعث تسهیل در امور صاحبان خودرو، افزایش امنیت جایگاه ها و کاهش نقل و انتقال اسکناس و مسکوک، ذکر کرد.

معاون وزیر اقتصاد ارزش تولید ناخالص داخلی کشور را حدود۱۴۰۰ تریلیون تومان خواند و اظهار داشت: این درحالی است که حجم مبادلات اقتصادی کشور مبلغی حدود ۶ برابر تولید ناخالص داخلی یعنی بیش از ۸ هزار تریلیون تومان است و با توجه به این که حجم اسکناس و مسکوک در مبادلات اقتصادی کشور کمتر از سه درصد است این امر نشان می دهد که حجم مبادلات الکترونیک در کشور قابل ملاحظه است.

به گفته وی، با توجه به این حجم مبادلات الکترونیک، یک بانک به هیچ وجه نباید ریسک عملیاتی خود را نادیده بگیرد زیرا اگر این ریسک کنترل نشود، ریسک شهرت آن افزایش یافته و شهرت آن خدشه دار می شود.

قضاوی خاطرنشان کرد: در این راستا، بسیار مهم است که بانک ها خود را به نرم افزارهای کشف بهنگام تقلب و تخلف مجهز کنند که خوشبختانه بانک ملت در این زمینه تلاش های قابل ستایشی را داشته است.

وی تاکید کرد: یک بانک باید بتواند به موقع رویدادهای مالی نامطلوب را پیش بینی و رصد و از وقوع آنها جلوگیری کند.

معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر ضرورت تطبیق تصمیمات با مقررات تدوین شده از سوی مراجع نظارتی، تصریح کرد: با توجه به حجم عظیم رویدادهای مالی یک بانک، دیگر نمی توان با تشخیص یا حضور ذهن کارکنان، میزان تطبیق تصمیمات با مقررات را تشخیص داد.

وی با بیان این نکته که یک بانک برای تعامل با بانک های دنیا نیازمند تطبیق اقدامات خود با قوانین و مقررات است، اضافه کرد: بانک مرکزی در این زمینه مطالعات زیادی را انجام داده و به تازگی هم دستورالعملی را تنظیم کرده که در کمیسیون فرعی شورای پول و اعتبار تصویب شده و پس از تصویب در کمیسیون اصلی، به بانک ها ابلاغ خواهد شد.

لزوم طراحی نرم افزار جامع ذینفع واحد در بانک ها

قضاوی تاکید کرد: تطبیق تصمیمات با مقررات باید به صورت سیستمی و با استفاده از نرم افزارهای ویژه صورت گیرد، نرم افزاری که همه ابعاد موضوع را به صورت استاندارد مورد توجه قرار دهد.

وی همچنین بر لزوم طراحی نرم افزار جامع ذینفع واحد در بانک های کشور تاکید کرد و گفت: بانک ها باید روی این سه موضوع مهم، سرمایه گذاری کنند تا بتوانند از ریسک عملیاتی و به تبع آن ریسک شهرت جلوگیری کنند.

قضاوی اظهار امیدواری کرد روزی فرا برسد که در کمترین زمان ممکن و با استفاده از سیستم های نرم افزاری به روز، از بروز حوادث و رویدادهای نامطلوب در بانک های کشور جلوگیری شود.

وی در عین حال از کارشناسان حوزه های فناوری اطلاعات و بازرسی و نظارت بانک ملت به دلیل طراحی سامانه کشف تقلب، به صورت ویژه قدردانی کرد.

انتهای مطلب
نام:
ایمیل:
* نظر: